0 (850) 333 03 23
info@firsatbufirsat.com

Antalya Hamam Fırsatları

Şehir

Etiketler

Fiyat AralığıBir Türk Geleneği: Hamam

Yıkanılacak yer anlamına gelen hamam ilk olarak Romalılarda tarafından bulunmuştur. Daha sonraları Türklerde hamamlar yapmaya ve oralarda yıkanmaya başlamışlardır. Günümüzde hala yaygın bir şekilde kullanılmasından anlaşılacağı gibi Türkler bu kültürü geçmişten geleceğe başarılı bir şekilde aktarabilmişlerdir.
 
Daha sonraları Finlerinde hamamlar kullanmasıyla ikiye ayrılmıştır. Çünlü Finlerinkiyle Türklerinki çeşitli farklılıklar göstermekteydi.

Türk hamamı; Geniş bir alana inşa edilmiş içerisi mermerlerle kaplı sıcak nemli ortamlardır. En belirgin özelliği ise; sadece yıkanmak amaçlı olarak kullanılmamasıdır. Burada bulunan tellak adı verilen insanlar masaj ve kese yaparak Türk hamamını diğer hamamlardan farklı kılmışlardır.
 
Fin hamamı; Finliler tarafından kullanılan çeşididir. Bu mekan; sıcaklığın 80 ile 100 derece arasında olan küçük bir yıkanma alanıdır. Bu hamam çeşidinde kese ve masaj bulunmaz. Ayrıca Fin hamam daha sıcak bir ortam olduğundan kan dolaşımını daha hızlı bir şekilde artmasını sağlar ve daha fazla terlemeye neden olur. Bununda kilo vermede etkili olduğu söylenmektedir. Fin hamamı bu nedenle son zamanlarda kilo problemi yaşayan kadınlar tarafından çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bu hamamlar için  küçük alanlara ihtiyaç duyulmasından dolayı daha hızlı gelişmiştir.
 
Türk Hamamı, insana sağlığına sağladığı faydaları belirtmek gerekirse. Bunların en başında hamamın sıcak bir yer olmasından dolayı nefesimizi rahatlatmasıdır. Bu mekanda yıkanmanın bir parçası olarak görülen kese ve keseyle yapılan masaj da cildimiz için son derece faydalıdır. Hamamda yapılan kese diğer keselerden farklıdır. Mekanın sıcaklığından dolayı ölü derilerimizden daha kolay kurtulmamızı sağlar. Ölü derilerden kurtulan cildimiz parlar canlanır. Bu da bizim yepyeni bir cilde kavuşmamızı sağlar. Bunun yanında keseyle beraber cildimizdeki gözenekler açılır. Gözenekleri açılan cilt daha çok oksijen çeker ve bu da cildimizi rahatlatır. Hamamın diğer özelliklerinden biri olan masaj sayesinde de vücudumuzun kan dolaşımı hızlanır. Kan dolaşımı hızlanan vücut kendini daha kolay yeniler. Masajın diğer bir yararı ise bu vücudumuzu dinlendirmesi ve rahatlatmasıdır. Burada yapılan masaj normal bir masaj salonunda yaptığınız masajdan daha fazla sizi rahatlatacaktır çünkü ortamın nemli ve sıcak olmasından dolayı vücudumuz zaten gevşemiş olduğundan masajın etkilerini daha kısa bir sürede hissetmemizi sağlayacaktır. Kısaca hamam sonrasında kendimiz yeni doğmuş bir bebek gibi temiz, rahat ve huzurlu hissederiz.
 
Hamam çok faydalı olmasına karşın sıcak bir mekan olduğundan dolayı her gün gidilmesi sakıncalıdır. Bundan dolayı hamamcılar 15 günde bir gidilmesinin doğru olacağını dile getirmişler ve hamama sadece kese veya masaj yaptırmak için gidilecekse hafta bir de gidilebileceğini eklemişlerdir.
     
Türk kültüründe hamam sadece yıkanılacak yer olmakla kalmamış ve çeşitli eğlencelerinde      baş mekanı konumunda olmuştur. Örnek verecek olursak eğer; Gelin hamamı ve kırk hamamı bunlardan en bilinenleridir. Gelin hamamında; düğünden önce damadın ailesinin ve gelinin ailesinin kadınlarının bir araya gelerek eğlenmesi ve gelin ve damat için çeşitli dualar okuyup iyi dileklerini belirtmek amacıyla bu mekanda toplanmasıdır. Kırk hamamı ise; bebeklerin kırkı çıktığında yapılan yine yemeli içmeli eğlencelerdir. Bu eğlencede de dualar okunur ve bebek için iyi dileklerde bulunur.
 
Hamam konusunda verdiğimiz bilgilerden sonra eğer sizde hamama gidip hamamın size sağlayacağı faydalardan yararlanmak isterseniz. Sitemizde bulunan birbirinden uygun fiyatlara sahip fırsatlara bakarak ucuza hamam keyfi yapabilirsiniz.