0 (850) 333 03 23
info@firsatbufirsat.com

Antalya Kahvaltı Fırsatları

Şehir

Etiketler

Fiyat AralığıKahvaltı Yapmanın Önemi

Bu yazımızda en önemli öğün olarak bilinen kahvaltı öğününü bu kadar önemli yapan nedenleri sizlere anlatacağız.

 

Küçüklüğümüzden beri anne ve babamızdan en çok duyduğumuz sözlerden biridir herhalde, kahvaltı yapmadan evden çıkma sözü. O zamanlar, işimiz olduğundan veya acil bir yere yetiştiğimizden dolayı çok önemsemediğimiz, ne olacak bir simitle veya poğaçayla geçiştiririm dediğiniz kahvaltı aslında sağlığınız açısında geçiştirilemeyecek kadar büyük bir önem taşıyor.

 

Peki nedir kahvaltı öğününün önemi?

 

Akşam yemeğinin ardından kahvaltıya kadar uzun bir sürede bir şey yemeyiz. Buna bağlı olarak da kan şekerimiz düşer. Uyanır uyanmaz kahvaltı yapılarak, ihtiyaç duyulan besinlerin alınması sayesinde kan şekerinin düzene girmesi sağlanır. Ama eğer kahvaltı yapmıyorsak kan şekeri yükselemez ve düşük olarak kaldığı için kişinin kendini yorgun hissetmesine neden olur.

 

Bunun yanında gece boyunca yemek yememek metabolizma hızımızın düşmesine de neden olur. Kahvaltı yapılarak metabolizma hızımızı yükseltiriz.


Metabolizma hızımız yükselmediğinde vücut daha yemek yenilmeyeceğini sanarak yağ depolar. Bu da kilo almamıza neden olur. Bu nedenle özellikle diyet yapan insanların kahvaltı öğününü kesinlikle atlamamaları gerekir.

 

Günlük ihtiyaç duyduğumuz enerjinin çoğununda kahvaltıyla karşılarız.

 

Kahvaltı fiziksel performans için çok önemli olduğu kadar zihinsel performans için de büyük önem taşır. Çeşitli araştırmalarda; bu öğünü düzenli olarak yapmayan kişilerde iş veya okul hayatında; öğrenmede zorluk çekme ve konsantrasyon eksikliği gibi bir çok şeye neden olduğu görüldü.

 

Bu öğünün atlanması ayrıca ilerde kalp damar hastalığı, diyabet, hiper tansiyon gibi bir çok önemli hastalığa yakalanılmasını da neden olur.

 

Kahvaltı yetişkinlerden daha çok çocuklar için önemlidir. Bir çocuğun gelişiminde en önemeli öğün kahvaltıdır. Bu öğünü düzenli olarak yapmayan çocuklarda mineral ve vitamin eksikliklerin rastlanır.

 

Düzenli olarak kahvaltı yapan çocuklar, günümüzde bir çok çocuğun yaşadığı hastalıklardan biri olan obezite hastalığında da korunmuş olurlar. Ayrıca kahvaltı çocuğun zeka gelişimi açısından da çok önemlidir.

 

Sağlıklı ve akıllı bir nesil için çocuklara bu öğünün önemi vurgulanmalı ve yapmaları sağlanmalıdır. Kahvaltı öğünün önemini anlattığımız yazımızın verdiğimiz bu son bilgiyle sonlandırıyoruz.