0 (850) 333 03 23
info@firsatbufirsat.com

Bursa Spor Fırsatları

Şehir

Etiketler

Fiyat AralığıCapoeira

Fırsat Bu Fırsat ailesi olarak yepyeni bir yazı ile karşınızdayız. Bu yazımızda spor alanında alternatif bir konu olan capoeira ile  ilgili önerilerden bahsedeceğiz. Capoeira nedir, detayları nelerdir,  bu yazımızda bunları bulabilirsiniz.

Capoeira, Brezilyalı kölelerin çıkardığı bir dans- savaş sanatı. Kelime anlamı, küçük ağaçsız alandır. Brezilyadaki kölelerin geliştirdiği spor, bugün dünyada 50'yi aşkın ülkede yapılmakta.

Capoeira, roda isimli insan çemberinin ortasında 2 kişi olarak oynanan, belirli ritmlerle icra edilen bir oyun. Roda isimli insan çemberi aynı zamanda orkestrayı da içinde barındırmaktadır. Oyun müzik eşliğinde oynanır. Rakipler birbirlerine fiziksel olarak üstünlük sağlamaya çalışmaktadır.

Capoeira'nın stillerinden bahsedecek olursak, angola ve regional adı verilen temel 2 stil mevcuttur. Bu 2 stilde de oyunun anlamı ve amacı çok önemlidir. Capoeira, amacıyla, felsefesiyle, geleneksel kuralları ile, orkestrası ile bir bütündür. Kurallar oldukça önemlidir.

Capoeira müziğinde kullanılan müzik aletleri; Agogo, Arami, Atabaque, Baqueta, Berimbau, Cabaça, Caxixi, Dobrao ve Pandeiro'dur.

Bunlardan birkaç tanesini anlatmak gerekirse,

Agogo: Tahta, plastik ya da demirden olan agogo bir sopa aracılığıyla çalınan en temel ritim aletlerinden biridir. Eğer demirden yapılırsa ziller grubuna girebilir.

Baqueta: Rotan, bambu gibi ağaçların arta kalan, daha ince parçalarından yontularak yapılan bu parça bir çeşit bagettir ve aramiye vurularak berimbau'un asıl sesini verir.

Pandeiro: Genel anlamda Türk tefini andıran bu müzik aletinin teften en büyük farkı zillerinin daha büyük olması, daha ağır bir metalden yapılması ve tınlamayı en aza indirmek için zillerinin dışa dönük değil, içe dönük olmasıdır.

Capoeira sporunun detaylarını sizlere anlattığımız, bu rehber niteliğindeki yazımız umarız size faydalı olmuştur.