0 (850) 333 03 23
info@firsatbufirsat.com

İstanbul Fasıl Fırsatları

Şehir

İlçe

Etiketler

Fiyat AralığıEn Eski Eğlencelerden Biri: Fasıl

Bu yazımızın konusu fasıl. Bu kelime Arapça kökenli olup bölüm, kısım anlamlarına gelmektedir. Fasıl denilen müzik ise; aynı makamdaki eserlerin belli bir sıraya bağlı kalarak söylenmesidir.

 

Kısacası; fasılın bir konser programı olduğunu söyleyebiliriz.

Fasıl müziğinin başlangıcı 15. yy dayanmaktadır. Osmanlı zamanında fasıl müziğinin önemli bir yeri vardır. Fasıl müziğini diğer müziklerden ayıran en belirgin özelliği bir devamlılık sunmasıdır. Eski zamanlarda fasıl müziği gazinolarda icra edilirdi ve günümüzdeki fasıllardan biraz farklıydı.

 

Toplumun eğlence anlayışındaki değişmesiyle beraber bu müzikte değişim göstermiştir.
Günümüzde fasıl dendiği zaman insanın aklına artık belli bir makama bağlı müzik değil de, insanların eğlenmek amacıyla gittiği yerlerde söylenen popüler Türk müziği şarkıları gelmektedir.

Aslında bakıldığında eskiden beri fasıllın yapısında bulunan beraber çalıp söyleme hala devam etmektedir.

 

Eskiden fasıl dinlemek için gazinolara giden insanlar günümüzde genelde; Kumkapı, Taksim, Etiler gibi gece hayatı oldukça renkli olan mekanların bulunduğu ilçeler gitmektedir. Bu yerlerde fasıl tamamen eğlence amaçlı yapılmaktadır. Çoğu yerde söylenen fasıllarda belli bir repertuar bulunmamakta söylenecek şarkılar müşterilerini istediğine göre değişim göstermektedir.

Fasıl müzik ekipleri genel olarak; dört, beş kişiden oluşmaktadır. Çok nadir olarak 3 kişiden oluşan gruplarda vardır.

 

Özellikle Ramazan ayların fasıl müziği bir çok restaurantın müzik programlarına dahil olmaktadır. Böylece Ramazan boyuncu insanlar iftarlarını yaparken fasıl müziğiyle eğlenmesini sağlamaktadırlar. Sizde iftarlarını fasıl müziği eşliğinde daha da güzel bir hale getirmek isterseniz. Sitemizde size özel olarak sunulan fasıl müziği eşliğindeki fırsatlara bakabilirsiniz.

 

Sadece ramazan ayında değil artık günümüzde fasıl müziği çok popüler hale gelmiştir. İnsanlar günün stresinden uzaklaşıp arkadaşlarıyla veya ailesiyle güzel vakit geçirip eğlenmek amacıyla genelde fasıl müzik yapan yerleri tercih etmektedir.

 

Yazımı sonlandırmadan önce; sitemizdeki fasıl fırsatlarını satın alarak eğlenceli bir akşam geçirme fırsatını kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.