0 (850) 333 03 23
info@firsatbufirsat.com

İstanbul Masaj Fırsatları

Şehir

İlçe

Etiketler

Fiyat AralığıMasaj

Masaj Tarihçesi

 

Yüzyıllardır alternatif tedavi olarak görülen masaj, insanlığın dokunma ve güven duyma isteğinden doğmuştur. Sinirlenen, üzgün ve yorgun birine teselli verirken ellerimiz omuzlarına gider ve “rahatla” deriz. O kişiyi güven duygusu yanı sıra rahatlama ve sakinleşmeye davet ederiz. Masajın ilk olarak Çin ve Hindistan`da yapıldığı bilinir. Daha sonra Mısırlılar ve Yunanlılar masajı tıbbi bir müdahale olarak değerlendirmişler.

Masaj, genelde eller yapılan bir terapi şeklidir. Belirli hareketlerle deriye elle küçük darbeler yapılır. Deri altından bulunan doku, kaslar ve sinirler uyarılma ile rahatlar. Kan dolaşımı sayesinde damarlar genişler ve organlara daha çok kan gider. Böylece sıkıntılı bölge masaj yardımı ile rahatlatılır. Her ağrı ve her organ için ayrı ayrı masaj noktası vardır. Mesela masaj yaparak migren ve karın agrınızdan kurtulabilirsiniz. Vücudumuzda bulunan bu özel noktaları en iyi masaj terapistleri bilirler.Masajın Faydaları

 

Masajın insan sağlığına hem fizyolojik hem de psikolojik faydalar vardır. Uzmanlar birçok durumda masajı önerirler. Şuan Avrupa`da masaj; reçeteleri yazılarak tedavi önerisi olarak sunulmakta ve devlet ise bu tedaviyi karşılamaktadır. Ülkemizde henüz böyle bir gelişme olmamakla beraber, masaj lüks olarak görülmektedir. Oysaki masajın birden fazla faydası vardır. Masaj; uykusuzluk, migren, reflü, hipertansiyona bağlı baş ağrısı, gerilim tipi ağrılar, kabızlık, kas krampları ve tendon iltihabı yaşam kalitesini doğrudan etkileyen rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Masaj esnasında kan dolaşımı artar ve hormonlar düzenli şekilde salgılanmaya başlarlar. Aynı şekilde toplar damar (vena) sistemi 5 - 20 kat daha hızlı calıştırıldığından dolayı kirli kanın kalbe gitmesi hızlanır. Bu işleyiş kalbin performansını müthiş derecede arttırmaktadır.

Masajın fiziksel olarak tedavi ediciliginin yanı sıra, masaj anında kişinin salgıladığı endorfin hormonu kişiye müthiş bir rahatlama vermektedir.

 

Masaj Çeşitleri

 

Masaj, onlarca çeşidi olan bir rahatlama yöntemidir. Bazı masaj yöntemleri tamamen rahatlama üzerine bazıları ise fizik tedavi için kurgulanmıştı. Masaj çeşitlerine kısaca değinelim.

Dinlendirici, tıbbi ve spor amaçlı yapılan masaj grupları mevcuttur.

Bu masajlar kültürlerin etkisinde kalıp her ülke kendi turunu geliştirmiştir. Mesela bali masajı, küba masajı, tayland masajı ya da isveç masajı tamamen birbirinden farklıdır. Ülkemizde de bir çok masaj çeşidi geliştirilmiştir. Kültürümüzü en çok yansıtan masaj şekli  hamamda keseden sonra yapılan köpük masajidir. Hamamın sağladığı arınma hissi sayesinde beden gevşer ve kişi sakinleşir.Masaj, onlarca çeşidi olan bir rahatlama yöntemidir. Bazı masaj yöntemleri tamamen rahatlama üzerineyken bazıları fizik tedavi için kurgulanmıştır. Masaj çeşitlerine kısaca değinelim.

Dinlendirici, tıbbi ve spor amaçlı yapılan masaj grupları mevcuttur..

 

Gelelim dünyaca ünlü masaj çeşitlerine;

 

isveç Masajı: Genel olarak sosyal hayatın üstümüzde bıraktığı stres tortusunu ortadan kaldıracak rahatlatma ve gevşeme üzerine kurgulanmıştır. Özel kokulu bitki yağları ile yapılır. 45 dk. süre olarak yeterlidir.

 

Spor Masajı: Bu masaj turunu genelde sporcular tercih ederler. Spor müsabakalarından önce, sonra ya da molalarda yapılır. Ritm olarak diğer masajlardan farklıdır ve genelde bölgesel yapılırlar. Mesela futbol maçlarında verilen devre aralarında futbolculara bacak masajı uygulanmaktadır.

 

Aroma Terapi Masajı: Adı üstünde bitkilerin ve meyvelerin aromalarından oluşan özel yağlarla yapılan masaj türüdür. Bitkiler rastgele seçilmezler. Rahatlatıcı ve kas kevşetici etkisi olan aromalar tercih edilir. Genelde çalışanların yoğun iş temposundan sonra tercih ettikleri masaj türüdür. Eşler çift olarak ta bu masajı tercih edebilirler. Tercih edilen süre 60 dakikadır.

 

Thai Masajı: Çin ve Hindistanda kültürlerinden doğmuş bir masaj türüdür. Giyinik olarak sert zemine uzanılarak yapılır. Sert ve noktasal vuruşlar yapılır. Masör tarafından kişi geriye, sağa-sola doğru çevrilerek esnetilir. Dayanabilirseniz eğer 40 dk öneriyoruz.

 

Refleksoloji: Ayakta bulunan birçok nokta direk olarak organlarımıza sinirler yoluyla işaret göndermekteler. Bu noktalara bilinçli şekilde yapılan baskılar organlarımıza yeteri kadar oksijen ve kan gitmesini sağlıyor. Böylece stres altında kalan bir çok organımız bu şekilde rahatlar ve doğru bir şekilde çalışmaya devam eder. 30 dakika bu masaj türü için yeterlidir.

 

Derin Doku Masajı: Bu samaj Thai masajinda olduğu gibi sert bir şekilde uygulanır. Dokulara noktasal bazda kuvvet uygulanır. Denge açısından bu masaj vücuda güç verir. Ortalama 30 dakika yeterli bir süre olacaktır.

 

Anti Selülit Masajı: Selülit tedavisinin en can alıcı kısmıdır. Özellikle baldırlara yapılan masaj ile kan dolaşımı hızlandırılır ve yağlı doku harekete geçirilir. Selülitin en büyük düşmanı hatta sebebi dolaşım bozukluğudur. Dolaşım bozukluğu için selülit masajı kan ve lenf dolaşımını hızlandırır ve portakal kabuğu görüntüsünü ortadan kaldırır.

 

Bölgesel Masajlar: Baş-boyun-omuz-sırt bölgeleri için genelde tercih edilir. Kas kasilmalari, kulunç, kaza sonrası travmalar için iyi bir tedavi yöntemidir. Kas gevşetici kremler ile ortalama 30 dakika uygulanır. Kaza ve tedavi amaçlı masajlarda mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır.