0 (850) 333 03 23
info@firsatbufirsat.com

İstanbul Pilates Fırsatları

Şehir

İlçe

Etiketler

Fiyat AralığıPilates

Pilates, Joseph Pilates tarafından 1920li yıllarda yaralı askerleri tedavi etmek amacıyla geliştirdiği bir egzersiz sistemidir. Pilatesin temel amacı güçlü bir vücut ve iskelet sistemi yaratmaktır. Joseph Pilates'in kontroloji adını verdiği bu method aslında denge ve nefes hareketlerinin bir sentezidir.

 

Profesyonel sporcuların, dansçıların pilatesten faydalanabileceği gibi eklem ve kas sorunu yaşayan hastalar da pilates egzersizleriyle sağlıklarına kavuşabilirler. Bunlar dışında pilates ince ve esnek bir vücut görünümüne sahip olmak isteyen kişilerin de sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir.

 

Pilatesin birkaç temel prensibi vardır. Bunları, hareketlere yoğunlaşmak, yani konsantrasyon, harekette kontrol, göbek, bel ve kalça çevresinde merkezleme, harekette akıcılık ve kesinlik, son olarak da doğru ve düzenli nefes alışverişi olarak gruplayabiliriz.

 

Pilates yapmak için hiç bir spor aleti ya da malzemesi şart değildir. Sadece pilates mat üzerinde, hareketleri kısıtlamayacak herhangi bir alanda yapılabilir. Pilates topları ve esneme bantları da bazı hareketlerde işe yaramakla beraber asla zorunluluk değildir.

 

Açık havada ya da açık bir pencereden gelen temiz hava eşliğinde yapılan pilates daha rahatlatıcı olabilir. Aynı şekilde pilates yaparken kişisel tercihlere bağlı olarak fonda sakin bir müzik çalabilir. Ancak, bunların hiçbirisi zorunluluk değildir, sadece bireylerin konsantrasyonunu artıracak alternatifler olarak değerlendirilir. Pilateste önemli olan hareketler arasında zihinsel ve fiziksel bir koordinasyon sağlayabilmektir.

 

Pilatesin Faydaları

 

Pilates kasları güçlendirdiği için vücudun dayanıklılığını artırır ve bireyi güçlü kılar. Duruşu düzelterek duruş bozukluklarından dolayı ortaya çıkma olasılığı olan rahatsızlıkların önüne geçer.

 

Ayrıca pilatesin nefes egzersizleri yattığından doğru nefes alış verişine yardımcı olan Pilates vücudun denge ve koordinasyonunu da artırır. Düzenli olarak pilates yapan insanların vücut farkındalığı yüksektir ve bu kişiler omurga ve tüm eklem hareketlerinde kontrol sahibidir.

 

Pilates, ilk etapta kilo verdirmez ancak kasları sıkılaştırıp uzatarak daha sıkı ve fit bir görünüm sağlar. Özellikle de karın ve bel bölgesinde etkili olan pilates sadece bu bölgelerinde kilo sorunu yaşayan kişilerin de başvurduğu ideal bir çözüm yoludur.

 

Pilatesin boy uzattığı ise yanlış bir algıdır. Pilates, boy uzatmaz ancak kasları uzatır. Dolayısıyla şişkin kaslar yerine ince ve uzun kaslara sahip bir vücut olduğundan uzun gözükür. Yani söz konusu olan şey pilates sayesinde boyun uzaması değil, pilates sayesinde uzun gözükmektir.