Protein, vitamin, mineral, omega-3 yağ asitleri gibi vücuda oldukça faydalı bileşenleri içinde bulunduran deniz ürünleri tüketimi sağlık açısından oldukça önemli. Ancak bunun yanı sıra deniz ürünlerinin çok büyük bir hayran kitlesi de bulunmakta. İtiraf edelim sofrada balık, kalamar, karides gibi ürünler yer aldığı zaman hepimizin önce kokusundan, sonra görünüşünden ve tabi ki nihayetinde tadından başı dönüyor. Deniz ürünleri ile donatılmış yemekler belki de bu yüzden gönlümüzde kocaman bir yer kaplıyor.

3 tarafını denizlerin sardığı ülkemizde, doğal olarak, deniz ürünleri restoranları büyük rağbet görüyor. Herkes Türkiye'nin en iyi deniz ürünleri restoranlarını bulmak ve burada leziz zamanlar geçirmek istiyor. Eğer siz de bu isteği paylaşıyorsanız, bu sayfa aradıklarına kavuşmak için çok doğru bir nokta.

Özellikle İstanbul'da yaşayan kişiler deniz ürünleri restoranı tavsiyesi istediğine çokça şahit olmuşsunuzdur. İster Anadolu yakası deniz ürünleri restoranlarında olsun ister Avrupa yakası deniz ürünleri restoranlarında, manzaralı bir lezzete kimse hayır diyemez. Ancak bu durum tabi ki İStanbul'la sınırlı değil. Ülkemizin her yerinde pek çok balık ve diğer deniz ürünleri çeşitlerine ulaşmak mümkün.

Çupra, kefal, levrek, hamsi, lüfer, karides, kalamar, ahtapot, barbunya, istavrit, kolyoz, mezgit, orkinos, uskumru, kalkan balığı, tekir, midye gibi denizin bize sunduğu onlarca çeşit mavi sulardan sofralara doğru lezzetli bir yolculuk izliyor. Bu yolcuğun sonunda ise sizlerle buluşup rüya gibi bir akşam yemeği yemenizi sağlıyor.

Üstelik bu deniz ürünlerinin faydaları saymakla bitmiyor. Bu yararların bazılarını şu şekilde özetleyebiliriz;

- Omega 3 yağ asitleri alımı anne karnında başlıyor ve ömrümüz boyunca sürmesi gerekiyor. Kalsiyum, fosfor, D vitamini ise gerekli minarellerin diğerleri. Metabolizma düzenleyip, hücreleri çalıştıran bu mineraller deniz ürünlerinde bolca bulunuyor. Dolayısıyla sağlıklı bir vücut için deniz ürünlerinin durağına uğramakta fayda oluyor.

- Deniz ürünleri İçerdiği fosfor, sülfür, vanadyum gibi diğer mineraller ise büyümeyi ve dokuların iyileşmesini sağlıyor. Özellikle çocukluk döneminde A,D,K ve B vitaminlerinin bolca alınması bu sebeple önemli. Gıdalar arasında D vitaminin en iyi kaynağının deniz ürünleri oluşu, onları hayatımıza erkenden dahil etmenin ne kadar doğru bir adım olacağını gösteriyor.

- Kandaki kolesterolü düzenleyici etkisiyle deniz ürünleri kalp krizinin önlenmesinde de önemli rol oynuyor. Yani erken yaşta yemeye başladığımız deniz ürünleri bize aslında lezzetten ziyade daha kaliteli bir hayat da vadetmiş oluyor.

- Hafıza güçlendirme etkisiyle de bilinen bu besin çeşidi, depresyon ve şizofreni gibi psikolojik hastalıkların da tedavisinde görülüyor. Deniz ürünleri, beden kadar ruhu da besliyor.

Daha pek çok faydası olan deniz mahsüllerini sofradan eksik etmemek önemli. Siz de bu sağlıklı menülere en güzel deniz ürünleri restoranlarında ulaşmak isterseniz, listemizdeki seçeneklere muhakkak göz atın! Enfes tatlarla buluşmak için geç kalmayın! Kapat
devamı...
Tatil Fırsatları