Organik Gıda
Organik gıda, yetiştirilme ve işlemden geçirilme aşamasında hiçbir katkı maddesi kullanılmayan ürünlere verilen addır. Ayrıca tarım ilacı kullanılmayan ve genetiğiyle oynanmayan mahsuller de organik olarak sınıflandırılır. Organik mahsullerde koruyucu, renklendirici ve parlatıcı maddeler yer almaz. Tarladan sofralara direkt olarak gelen organik ürünler, yalnızca doğal yoldan elde edilen bitkisel ve hayvansal gıdalar içerir. Organik ürün yetiştiricileri, Sağlık Bakanlığı tarafından belirli kategoriler içerisinde düzenli olarak denetime tabi tutulur. Ambalaj üzerinde yer alan %100 organiktir ibaresi, ürünün organik olduğu konusunda size referans gösterir. Belirli ambalajlarda bu ibareye biyolojik ya da ekolojik olarak da rastlamak mümkündür. Organik gıdalar, sağlığınıza olduğu gibi doğaya da hiçbir şekilde tehdit oluşturacak içerikler barındırmaz. Tamamen doğal işlemlerden geçerek kullanıcılara sunulan organik gıda ürünleri, elde edilen mahsulün tüm besin değerlerini koruyarak, işlenmiş gıdalara nazaran lif, vitamin, mineral ve çinko gibi bileşenler açısından daha zengin bir yapıya sahiptir. Klasik tarımda sentetik böcek ilaçları ve gübre çeşitleri kullanılırken, organik tarımda ise kuş, kapan yararlı böcek gibi böcek kovucu alternatifleri ve hayvansal gübreler kullanılır. Organik mahsuller hiçbir sentetik maddeyle temasa geçmediğinden dolayı daha sağlıklı olmanın yanı sıra daha lezzetlidir. Meyve ve sebzeler, antioksidan açısından değerli bileşenleri içerisinde barındırır ve doğal yolla yetiştirildikleri takdirde antioksidan bileşenleri maksimum seviyede korunur. Kimyasal içerikli ilaç ya da tarım malzemeleriyle birlikte yetiştirilen besinlerin üzerinde bu kimyasal kalıntılara rastlamak olasıdır. Klasik tarımda sıklıkla kullanılan pestisit gibi birçok kimyasal, uzun vadede sağlığa büyük derecede zarar verebilir. Siz de organik gıda siparişi vererek sağlığınız açısından yaşam kalitenizi yükseltebilir, bu tür ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. 

Organik Gıda Çeşitleri Nelerdir?
Organik gıda çeşitleri, yetişkinlerin kullanımına yönelik olmasının yanı sıra, bebekler için de özel ürünleri içerisinde barındırır. Gelişim döneminde hassas bir yapıya sahip olan bebekler, organik ürünlerle beslendiği takdirde gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürürler. Organik bir ürünle beslenen bir bebek, ileriki dönemlerde daha dirençli bir bağışık sistemine sahip olur ve hastalıklara kolay kolay yakalanmaz. Bebek organik gıda seçenekleri, sofra tuzu, sofra şekeri, koruyucu ve katkı maddesi içermez. Ebeveynlerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği organik bebek gıdaları, bisküvi, tarhana, erişte, irmik, buğday unu, hurma özü ve şehriye gibi birçok farklı seçeneğe sahiptir. Bu tür ürünler, ek gıda geçişlerinde kullanıma yöneliktir. Bebekler, diş çıkarmaya başladıktan sonra yavaş yavaş anne sütü haricinde püre, çorba ve mama gibi diğer gıdalara geçiş yaparlar. Bu tür gıdaların içerikleri, bebeklerin hassas yapılarına yönelik titizlikle hazırlanır. Organik bebek çorbaları, yalnızca tarhana gibi içeriklere sahip olmanın yanı sıra, ıspanak, ısırgan otu ve siyah kabak gibi farklı sebzelerden elde edilen karışımları da ebeveynlere sunar. Gramaj üzerinden satışa sunulan bebek gıdaları, 2’li, 3’lü, 6’lı ve 7’li gibi farklı adet seçeneklerine de sahiptir. Setli olarak satılan bebek organik gıda online satışlarında, setin içeriğinde birden fazla ürün bulunur ve bebeğinize her öğünde farklı bir yiyecek hazırlayabilirsiniz. Ek gıda setleri genellikle 6 ve üzeri aylık bebeklerin kullanımına yöneliktir. Organik besinlerle bebeğinizi sağlıkla büyütebilir, undan hurma özüne birçok farklı besinle miniğinize lezzetli öğünler sunabilirsiniz. Siz de ihtiyaç ve kriterlerinize hitap eden uygun fiyatlı organik ürünleri inceleyebilir, dilediğiniz gıdayı hızlı ve güvenli bir şekilde satın alarak daha sağlıklı bir yaşama doğru ilk adımlarınızı atabilirsiniz. 

Organik Gıda Satın Alırken Bilmeniz Gerekenler
Organik gıda satın alırken ürünün tamamen organik olup olmadığını ambalaj üzerine göz atarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Organik ürünlerde Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı %100 organiktir ibaresi bulunur. GDO’suz ya da gluten içermez gibi ibareler, ürünün tamamen organik olduğunu göstermeyebilir. Organik besinler, koruyucu madde içermezler ve bundan dolayı son kullanma tarihleri yakın bir döneme denk gelebilir. Küçük gramajlı ürünler satın alarak, besini en lezzetli haliyle tüketebilir, oluşabilecek israfa karşı önleminizi alabilirsiniz. Organik gıda denilince akla temel besin kaynakları gelse de, bu tür ürünler içerisinde kurabiye gibi atıştırmalık seçeneklere de rastlamak mümkündür. Atıştırmalıklarda genellikle çikolata ve şeker gibi yiyecekler tercih edilir fakat bu atıştırmalıklar içerisinde sağlığa zararlı birçok madde barındırır. Organik kurabiyelerde sofra şekeri yerine şeker pancarı ya da keçiboynuzu özü gibi doğal tatlandırıcılar kullanılır. Tarçın ve fındık gibi tatlarla zenginleştirilen kurabiyeleri gün içerisinde vereceğiniz küçük molalarda yenilenmek adına tercih edebilirsiniz. Bakliyat, salça, bal, makarna, baharat ve meyve suyu gibi birçok yiyecek alternatifini içerisinde barındıran organik gıda markaları, besinlerin en doğal yoldan mutfağınıza ve sofralarınıza ulaşmasını hedefler. Organik patlamış mısır seçenekleri ile sevdiklerinizle birlikte film geceleri düzenleyebilir, organik yeşil mercimekle sevdiklerinize besin deposu menüler hazırlayabilirsiniz. Salatadan ana öğüne birçok alanda kullanabileceğiniz çeşitlere sahip olan organik mahsuller, yediden yetmişe her yaştaki kişinin yiyecekleri en doğal şekilde tüketmelerine yardımcı olur. Organik tarım metotları kullanılarak elde edilen gıdalar, içeriklerinde bulunan mineral ve vitamin gibi değerleri yüksek düzeyde korur. Organik yollarla elde edilen gıdaları satın alırken filtreleme seçenekleri yardımıyla dilediğiniz ürünü marka, tür, gramaj gibi kategoriler içerisinde daraltarak ihtiyacınız olan gıdaya kolaylıkla ulaşabilir, sıralama seçenekleri yardımıyla ürünler arasında fiyat karşılaştırması yaparak bütçenize hitap eden ürünü bulabilirsiniz. 

Sağlıklı Yaşamın Anahtarı Organik Gıda
Düzenli ve doğru bir beslenme süreci, sağlıklı bir yaşama sahip olmak adına en önemli kriterler içerisinde yer alır. Sağlıksız bir beslenme düzeni, fiziksel ve mental açıdan kişilerin performansını düşürebileceği gibi, bağışıklık sistemini zayıflatarak kişinin hastalıklara daha açık bir hale gelmesine sebep olabilir. İşlenmiş gıdalar içerisinde birçok katkı maddesi barındırır ve her ne kadar geçici olarak açlık hissiyatını yatıştırsa da uzun vadede sağlığa karşı büyük bir tehdit haline gelebilir. Yoğun şeker ve tuz tüketimi, damar tıkanıklığından obeziteye kadar birçok hastalığın ana sebebi olarak gösterilir. Organik tarım yoluyla elde edilen gıdaların işlenme sürecinde sentetik hiçbir koruyucu, renklendirici ya da parlatıcı madde yer almaz. Bu tür gıdalarda besine tat vermek adına rafine şeker yerine şeker pancarı ve şeker kamışı kullanılırken, sofra tuzunun yerini kaya ya da deniz tuzu alır. Organik ek gıda seti seçenekleri, ek gıdaya geçiş yapan bebeklerin sağlıklı bir şekilde beslenmelerine yönelik üretilir. Bu tür set içeriklerinde tarhana çorbası, buğday unu, keçiboynuzu özü ve bebe bisküvisi gibi zengin besin seçeneklerine rastlamak mümkündür. Besinlerin doğal yollarla işlenmesi sonucunda elde edilen ek gıdalar, bebeğinizin gelişim sürecinde ona sağlıklı ve taze bir şekilde eşlik eder. Setli olarak satın alacağınız ek gıdalar ile bebeğiniz için her öğünde farklı tatlar elde edebilir, bebeğinizin gelişim çağında onun sağlıklı bir beslenme deneyimi elde etmesine yardımcı olabilirsiniz. Besin değerlerini kimyasal içeren tarım ve işleme süreçlerinden geçen gıdalara nazaran daha fazla koruyan organik besinler, tazeliği sofralarınıza ve mutfaklarınıza taşır. Siz de organik gıda satışı içerisinde yer alan ürünlere göz atabilir, evinizde hazırlayacağınız öğünlere lezzetli ve taze bir dokunuş katabilirsiniz. Kapat
devamı...
Tatil Fırsatları