Güzellik uzmanlığı kursu temelde güzellik uzmanı yetiştirmeye dayalıdır. Güzellik uzmanı ise kozmetik ve bilim teknolojisinden yararlanarak cildi ve vücudu sağlıklı, güzel ve genç gösteren uygulamaları yapan kişidir. Bunun için belli başlı teknikler ve makineleri doğru ve bilinçli bir şekilde kullanması gerekmektedir.
 
Güzellik uzmanlarının kullandığı alet ve malzemeler olarak; büyüteç, elektrodyon, yüksek frekans aletleri, epilasyon aleti, manikür - pedikür aletleri, masaj aletleri, her türlü cilt bakım ürünü sayılabilir.
 
Bu mesleğin gerektirdiği özellikler; ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, estetik görüş sahibi, yenilikleri izleyebilen, sabırlı, titiz ve dikkatli olmaktır. Ancak güzellik uzmanı olmak isteyen herkes gerekli eğitimi aldıktan sonra bu mesleği yapabilmektedir.
 
"Güzellik uzmanları nerelerde çalışabilir?" sorusunun cevabı oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan halk eğitim merkezlerinde, mesleki eğitim merkezlerinde, meslek liselerinde, usta ve usta eğiticilik belgelerini almak şartıyla sözleşmeli usta eğitici olarak öğretmen gözetiminde görev alabilirler. Meslek elemanlarının, güzellik salonlarında, kuaför salonlarında, cilt bakım salonlarında, mankenlik ajanslarında, sinema ve televizyon stüdyolarında, büyük otellerde, kozmetik sanayiinde, güzellik malzemesi satan ve pazarlayan iş yerlerinde çalışma olanakları vardır. Bu meslekte genellikle kadınlar çalışmakta olup, oranı %90 dolaylarındadır. Meslek elemanları kendi iş yerlerini de açabilirler. Güzellik uzmanları gerekli deneyimi kazandıkları takdirde meslekte ilerleyebilir ve yükselebilirler.
 
Güzellik uzmanlığı kursu fiyatları her kurs yerine göre farklılık göstermektedir. Meslek liselerinde 4 yıllık eğitim sonunda kazanılan unvan, kurslarda sıkıştırılmış program halinde çok daha hızlı öğrenilebilmektedir. Ayrıca kurslarda okullara ek olarak; müşteri ilişkileri, kozmetik ürün firmaları ile ilişkiler gibi daha detay ve pazarlama ve halkla ilişkiler departmanlarına yönelik genel bilgiler de verilebilmektedir.
 
Ağırlıklı olarak güzellik salonlarında; temiz, sakin, steril ortamlarda çalışırlar. Genellikle ayakta çalışırlar ve müşteriler ile sürekli iletişim halindedirler. Ortalama olarak güzellik uzmanlığı maaşları 2500 - 4500 lira arasında değişebilmektedir. 
 
Günümüzde hızla artan güzellik merkezlerinin ve kozmetik firmalarının verdikleri güzellik uzmanı ilanları sayesinde rahatlıkla iş bulabilen güzellik uzmanları; giyimlerine, bakımlarına ve temizliklerine önem vermek zorundadırlar. Müşteriler ile direkt iletişim halinde oldukları için dışa dönük olmaları ve iletişim becerilerinin yüksek olması işe alım süreçlerinde önemli rol oynamaktadır. Profesyonel ve güler yüzlü kişiler bu alanda çalışmak için daha çok tercih edilen simalardır.
 
Güzellik kursu ücretleri, kursu veren kurumlar, eğitim süresi gibi pek çok detaya bu sayfadaki fırsatlardan ulaşabilir, siz de bir güzellik uzmanı olmak istiyorsanız bu alanda ilk adımı atabilirsiniz.
Kapat
devamı...