Geçtiğimiz yıllar içerisinde pilates oldukça gözde bir spor haline geldi. Artık herkesin "Pilatese gidiyorum" dediğini duymak mümkün. Neredeyse her semtte bir pilates stüdyosu görebiliyor, internette veya mağazalarda pilates videoları ve DVD'leri bulabiliyorsunuz. Ancak artık mat üzerinde, topla veya direnç bandıyla yapılan pilates demode oldu. Şimdilerin yeni gözdesi; reformer pilates!
 
Reformer pilates, özel tasarlanmış bir alet yardımıyla vücudunuzun belli ağırlıklarda dirençlere maruz bırakılarak çalışmasını sağlayan bir egzersiz şekli. Kısaca mat pilatesinde doğru hareketi bulmak için uğraşırken, reformer pilateste bunu pilates aleti sizin için yapıyor. Bu egzersiz şekli o kadar gözde bir hale geldi ki, magazin haberlerinde "Reformer pilates yapan ünlüler" şeklinde haberler gösterilmeye başlandı bile!
 
Alman doktor Joseph Pilates tarafından bir rehabilitasyon yöntemi olarak 1. Dünya Savaşı döneminde geliştirilen bu sporun, 6 temel prensibi var. Bunlar;  Konsantre olmak, kontrollü olmak, stabile olmak, akıcılık, doğruluk ve nefes kullanımı. Bulunduğunuz anın içinde kalarak ve konsantre olarak doğru hareketleri gerçekleştirmek sizi ideal bir pilates öğrencisi yapıyor. 
 
Reformer pilates başlangıç seviyesinden bile vücudunuzdaki farklılıkları hissetmenizi sağlayacaktır. Yaşadığınız anın içinde kalıp, doğru odaklandıkça bir nevi meditasyon da yapmış olacağınız için, reformer pilates hareketleri sadece vücudunuza değil ruhunuza da iyi gelecektir.
 
Reformer pilates faydaları oldukça fazla olan egzersizlere sahip. Bu faydalara şöyle bir göz atmak isterseniz karşınıza çıkacak genel başlıklar şu şekilde:
 
1) Omurga hizalama ve postür düzeltme: Egzersizin faydasını hemen hissedebileceğiniz ilk durum, duruş. Çünkü reformer pilates aleti üzerinde yapılan hareketlerin tümü, stabilizasyon ve güç gerektiriyor. Düzenli olarak antrenmanlarını yapanların da omurgaları zaman içinde hizalanıyor ve dikleşiyor. Bu sayede yaşam kalitenizi yükselten reformer pilates, skolyoz gibi hastalıkların tedavisi için de tercih ediliyor.
 
2) Esnekliği artırma: Reformer pilates aletleri dirençli yaylara sahip aletleri ile düzenli egzersiz yapımında esnekliğinizi artırıyor. Bu da kasların ve dokuların güçlenip daha dirençli hale gelmesi anlamına geliyor. Pek çok profesyonel spor kulüpleri de bu yöntemi tercih ediyor çünkü bu özellik spor sakatlanmalarının iyileşmesi için önemli bir unsur.
 
3) Sırt ve bel ağrıları azaltma: Reformer pilates uzmanı eşliğinde yapacağınız egzersizler sonrası fark edeceğiniz bir diğer özellik ise sırt ve bel ağrılarınızın iyileşmesi oluyor. Özellikle masa başı bir işte çalışıyorsanız, bu fayda sizi cezbedecektir.
 
4) Nefes düzenleme: Doğru nefes alımını bir alışkanlık haline getirmenizi sağlayacak reformer pilates, kanınızdaki oksijen seviyesini artırıyor. Bu da yaşam kalitenizi doğru oranda yükseltiyor.
 
5) Kasları şekillerdirme: Kaslarınız, antrenman sırasında yapacağınız itme ve çekme hareketleriyle uzuyor ve biçimleniyor. Bu da fit bir görünüme kavuşmanın en sağlıklı yolu oluyor. Başlangıçta "Reformer pilates ne kadar süre yapılmalı" gibi bir düşünceniz olsa da 10-15 seansta gördüğünüz değişimler sizi etkiliyor ve egzersizleri hiç bırakmak istemez hale geliyorsunuz.
 
Reformer pilates fiyatları, size en yakın stüdyo gibi detaylara erişmek için bu sayfadaki alternatifleri inceleyin ve hemen reformer pilates derslerinize kavuşun!
Kapat
devamı...
Tatil Fırsatları