Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili olduğu için deniz balıklarından tutun tatlı su balıklarına kadar balık çeşitliliği konusunda şanslı bir ülke. Ülkemizdeki denizlerde balık üretimi yıllık yaklaşık 500 ton civarında ve tatlı sularda tutulan balıkların üretimleri ise yıllık yaklaşık 25-30 bin ton civarını buluyor. Barbunya, çipura, hamsi, istavrit, kefal ve çok daha fazlası ülkemizde denizden çıkarılan balıklar arasında yer alıyor. Tatlı su balıklarından da en çok tercih edilen balık çeşidi de sazan balığı olarak karşımıza çıkıyor. Balık türleri fazla olunca pişirme yöntemleri de doğal olarak çok çeşitli yapılıyor. Mevsimine göre yağlanan balıklar ızgarada güzel olurken tavası tavsiye edilmiyor. Bu ve buna benzer durumlara göre balık; ızgara, kızartma, sığ kızartma, fırında, tütsüleme, rosto ve sote yöntemleriyle pişiriliyor. Balık çeşitliliğinin fazla olması da geniş bir balık yeme kültürünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunların en başında da boğazda balık yeme kültürü geliyor. Boğazda balık yemek, kıyıları tarih boyunca değişik uygarlıklara tanıklık etmiş olan, Asya ve Avrupa’yı birleştiren eşsiz manzarayla birlikte çok lezzetli ve aynı zamanda bir o kadar da sağlıklı olan balıklarınızı yiyebilmek için güzel bir ikili oluşturuyor. Sevdiklerinizle hem güzel manzaranın tadını çıkarıp hem de besleyici ve sağlıklı bir yemek yemek için boğazda balık keyfi ideal bir seçenek oluşturuyor. Hazırlamış olduğumuz boğazda balık fırsatlarına bakıp kendinize uygun olan fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Balığın faydaları neler?

Balık insan sağlığına yararları nedeniyle her insanın mutlaka tüketmesi gereken bir besin. Yapılan araştırmalar da düzenli olarak balık yemenin fiziksel ve ruhsal sağlığımıza iyi geldiğini gösteriyor. Balıkta bulunan omega 3 yağının vücudumuza olan yararları saymakla bitmiyor. Omega 3 yağı, kalp ve damar hastalıklarına karşı korunma sağlıyor, kemikler için yararlı olmasının yanı sıra kırışıklıkları bile engellediği söylenebilir. Aynı zamanda yağ oranı az olduğu için diyet yapanların gönül rahatlığıyla tüketebildiği bir besin olan balıkta omega 3 yağının yanı sıra başta fosfor olmak üzere, iyot, demir ve kalsiyum gibi madensel tuzlar ve A, D ve B on iki vitaminleri de bulunuyor. Kalsiyum kemiklere iyi geldiği için özellikle gelişme çağındaki çocukların mutlaka tüketmesi gerekiyor. Uzman görüşlerce belirtilen bir faydası da haftada birkaç kez balık tüketmenin felç riskini %6-12 arasında düşürdüğü.

Boğazda balık fiyatları ne kadar?

Boğazda balık mekanları oldukça fazla. Üsküdar'daki Hollywoodcity size önerebileceğimiz mekanlardan sadece biri. Boğazda balık menüleri genellikle içinden seçebileceğiniz nefis balık türlerinden ve birbirinden lezzetli çeşit çeşit deniz mahsülü mezelerden oluşuyor. Boğazda balık fiyatları gidilen yere ve menüye göre değişse de sizin için hazırlamış olduğumuz fırsat listesine bakıp bütçenizi zorlamayarak sevdiklerinizle güzel bir yemeğin keyfine varabilirsiniz. Kapat
devamı...
Tatil Fırsatları