Kendinize ayırdığınız bir günde, farklı bir yer keşfetmiş olmanın yaratmış olduğu heyecanı kimse hayal edemez. Monotonluk içerisinde ölmediyseniz, hala nefes almak için bir şansınız var. Hayata yeniden doğmak ve sevgi dolu bakmak için pazar gününüzü mükemmel ve eşsiz bir kahvaltı şölenine çevirmeniz gerekir.

En İyi Kahvaltı Fırsatları

Modern hayat, insanı şehir içerisine hapis etmişken, en azından pazar gününü şehrin saklı kalmış yerlerinin keşfedilmesi için ayırmış. Bize düşen ise, doğal ve egzotik hatlarıyla ün salmış mekanlarda doğal bir kahvaltı yapmak.

İster şehir içinde isterseniz de şehir merkezine çok yakın ama ortam olarak şehir hayatına çok uzak olan en güzel mekanlarda kahvaltı keyfi yapabilirsiniz. Hepimiz hafta içinde çok çalışıyoruz. İş hayatı, insanı olabildiğince yoruyor ve gün içerisinde kendinizle ilgilenebilecek kadar zamanınız kalmıyor. Bu durum stres meydana getiriyor. Ruhsal anlamda bitkin düşmeniz, bedensel olarak da bitmeniz anlamına geliyor. Hayata küsmenize ve her şeye veda etme derecesine gelmenize neden olan durumlardan kurtulmak için örneğin pazar gününü iyi bir mekanda kahvaltı yaparak değerlendirmek gerekmiyor mu?

Farklı Yerlerde Kahvaltı Çeşitleri Deneyin

Kimileri haftasonu tatilini uyuyarak veya evinde televizyon izleyerek geçirir. Ama bu yapılanlar da hafta içerisinde yaşamış olduğunuz yorgunluğu ve stresi almaz. Stresin en iyi ilaçlarından biri, sabah yürüyüşünün ardından farklı bir mekana giderek güzel ve zengin bir serpme kahvaltı yapmaktır. Hatta Van kahvaltısı veya daha farklı bölgelere ait yöresel köy kahvaltısı deneyerek, farklı bir güne imza atmanın vermiş olduğu sinerjiyi yaşamaktır. 

Hepimiz biliyoruz ki, hafta içi güzel bir kahvaltı yapamıyoruz. Ama mükemmel bir kahvaltının da hayalini kuruyoruz. Hafta içinde işe geç kalma durumları ve “erkenden kalkıp kahvaltı kim yapacak” psikozu, iş yerinde çay ve iki simide talim ettirir insanı. Bu durumdan memnun olan var mı bilmiyoruz ama, mükemmel bir açık büfe kahvaltıyı o anda hayal etmeyeniniz yoktur. Öğünlerin en önemlisi sayılan kahvaltıdan mahrum kalmak, sindirim sistemimizin de bozulmasına sebep oluyor. Ayrıca öğlen ve akşamları daha fazla besin tüketmemize ve sonucunda kilolara da sebep olmaktadır.

Hafta içinde kahvaltısız geçirilen günler, eksi olarak defterimize yazılıyor. En azından bu durumu kurtarmak adına pazar günümüzü güzel bir kahvaltı programına ayırmak gerekir. İstanbul’da boğazda kahvaltı veya bulunduğunuz ilin en özel yerinde yapılacak bir brunch keyfi, haftanın en azından bir günü sağlıklı iş yapmış olmamıza yarayacak.

Kahvaltıyı Olmazsa Olmaz Yapan 7 Mucize!

Kültürümüze kahve öncesi atıştırmalık olarak giren kahvaltı, geçen onca zamandan sonra Türk mutfağının önemli bir geleneği haline geldi. Evde ailecek, dışarı da ise cümbür cemaat eşsiz ve renkli mekanlarda yapılan serpme veya açık büfe kahvaltıları toplumsal hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Gaziantep kahvaltı mutfağına İstanbul’da, Karadeniz kahvaltıların olmazsa olmazı mıhlamaya da Akdeniz yöresinde ulaşmak mümkün. 7 mucizeye sahip kahvaltı geleneği için farklı mekan ve lezzetleri keşfederek, 8. mucizeyi gerçekleştirebilirsiniz. 

Daha sağlıklı bir hayat sunar: Güne kahvaltıyla merhaba dediğinizde, kendiniz için çok iyi bir başlangıç yapmış olursunuz. Gece boyunca dinlenen ama gıdasız kalan organların ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri kahvaltı sayesinde alırlar. Bu kandaki insülin dengesinin korunmasına ve obezite gibi risklerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. 

Enerjik olmanın yoludur: Gün içerisinde kendinizi yorgun hissetmek stresi çoğaltır. Bu da birçok açından vücudunuzu etkiler. Ancak kahvaltı yapan kişiler için yorgunluk ve stres söz konusu olmaz. İyi bir kahvaltıyla güne başlandığında daha enerjik olabilirsiniz. 

Metabolizma hızlı çalışır: Tüm kiloların sebebi yüksek kalori ve yavaş çalışan metabolizmadır. Sabah iyi bir kahvaltı yapan kişi için gün içerisinde yüksek kalorili gıdalar tüketme ihtiyacı söz konusu olmaz. Bununla beraber metabolizma daha hızlı çalışır. Dolayısıyla istenmeyen kilo problemi yaşanmaz. 

Egzersizi kolay hale getirir: Sağlıklı bir yaşam için egzersiz önemlidir. Sabah egzersizine önem veren kişilerin öncelikle kahvaltı yapması, egzersizi daha sağlıklı hale getirir. 

Kilo vermenize yardımcı olur: Çağımızın en büyük sorunlarından birisi, obezlik. Bununla ilgili birçok çalışmalar yapılıyor ve bu çalışmalar içerisinde kahvaltının önemine vurgu yapılıyor. Hem metabolizmayı hızlandırması hem de yüksek kalorili gıda tüketimini azaltması açısından önemi vurgulanıyor. Kilo vermek isteyenler için kahvaltı hafif ama sağlıklı bir öğündür. 

Dikkati arttırır: Midenizden sesler geliyorken iş yapabilmeniz mümkün olmaz. Ya da kahvaltıyı simit ve açmayla geçiştiriyorsanız, düşünce yetiniz sağlıklı çalışmaz. İyi bir kahvaltı yapan kişi de ise dikkat ve düşünce etkinliği daha üst seviye olur. Gün içerisinde işlerinize adapte olabilmek için kaliteli kahvaltıdan vazgeçmeyin. 

Kas dokusunu güçlendirir: Kaliteli bir kahvaltı içerisinde protein bazlı gıdalar yoğundur. Bu ise, kas yapısının güçlü olması için önemli bir minerali ifade ediyor. Ayrıca kalsiyum açısından zengin bir kahvaltı da iskelet yapısını destekliyor. 

Popüler Kahvaltı Mekanları

Kız Kulesi Kahvaltı
Suada Club kahvaltı fırsatı
Üsküdar Cafe 5. Cadde kahvaltı fırsatı
Meyyali Restaurant kahvaltı fırsatı


Kapat
devamı...